Kolagenas – tai pagrindinė statybinė medžiaga odoje, sausgyslėse, kauluose ir kremzlėse, tačiau daugelis žmonių vis dar nežino, ką jis daro ir kaip kolageno papildai gali palaikyti fizinę gerovę. Daugiau apie svarbiausią baltymą organizme, skaitykite toliau.
Kas yra kolagenas?
Kolagenas – yra baltymas, kuris sudaro net 75 procentus odos masės ir yra randamas jungiamuosiuose audiniuose, sausgyslėse, kauluose ir kremzlėse. Kolageno pagrindinis vaidmuo yra užtikrinti šių sričių struktūrinį vientisumą bei dalyvauti audinių atstatyme, imuniniame atsake ir ląstelių komunikacijoje.
Organizmas geba gaminti kolageną natūraliai, jeigu jūsų mityba yra pilnavertė ir organizmas gauna užtektinai baltymų. Bloga žinia ta, kad senstant šio proceso greitis ir efektyvumas mažėja. Ir, deja, be kolageno mūsų oda praranda elastingumą ir apsaugą, reikalingą, kad ji išliktų tvirta ir elastinga, o tuo pačiu silpnėja kaulai ir sausgyslės.
Kam skirtas kolagenas?
Atsižvelgiant į tai, koks svarbus kolagenas yra fizinei sveikatai, reikia išanalizuoti baltymo gamybos procesus. Kūno vietose, kuriose struktūra yra ypatingai svarbi (oda, sausgyslės ir kaulai), fibroblastų ląstelės išskiria kolageną, kuris veikia kartu su elastinu ir kitomis molekulėmis, kad sukurtų pluoštinį tinklą.
Kolageno gamybą galime prilyginti čiužinio spyruoklėms. Nors jos užtikrina struktūrinį vientisumą, jos taip pat turi nedidelį lankstumą, prisitaikydamos prie skirtingų formų, svorio ir slėgio.
Metams bėgant mažėja kolageno kokybė ir jo kiekis organizme, tad būtinas papildymas išoriniais šaltiniais, tokiais kaip baltymų turintis maistas ir papildai (apie kuriuos netrukus pakalbėsime).
Kolageno privalumai
Kolageno rūšys
Nors pats kolagenas daugiausiai sudarytas iš trijų aminorūgščių (glicino, prolino ir hidroksiprolino), šių elementų sudėtis skiriasi priklausomai nuo to, kurioje vietoje kolagenas gaminamas.
Iš viso yra 28 kolageno tipai, tačiau dažniausiai pastebimi:
I kolagenas: gaminamas odoje.
II kolagenas: gaminamas kremzlėse.
III kolagenas: gaminamas kaulų čiulpuose.
IV kolagenas: gaminamas jungiamajame audinyje.
V kolagenas: gaminamas plaukuose.
Beveik visas jūsų kūne gaminamas kolagenas yra I tipo (maždaug 80-90 proc.), nes tai yra jūsų odos struktūra ir elestingumas.
Kas kenkia kolagenui?
Be natūralaus kolageno nykimo dėl amžiaus, keletas rizikos veiksnių sutrikdo jo gamybą.
Veiksniai:
- Rūkymas. Cigarečių dūmai kenkia odos elastingumui ir vientisumui, mažindami epidermio tankį.
- Per didelis alkoholio vartojimas. Gausus alkoholio vartojimas (nuolatos) prisideda prie raukšlių atsiradimo, akių paburkimo ir kraujagyslių vientisumo nykimo.
- Nepilnavertė mityba. Itin apdorotas ir daug cukraus turintis maistas gali prisidėti prie glikacijos, sumažinti kolageno gamybą ir funkcijas.
- UV poveikis. Per didelis saulės spindulių poveikis suardo kolageną ir prisideda prie pirminio vėžio atsiradimo.
Kur galima rasti kolageno?
Kūnas daugiausiai gamina kolageną skaidydamas baltymus iš mūsų suvartojamo maisto ir paversdamas juos aminorūgštimis. Tačiau tik baltymų neužtenka, svarbu subalansuoti baltymų suvartojimą su tam tikrais vitaminais ir mineralais, kad būtų sukurta subalansuota ekosistema.
Pavyzdžiui – vitaminas C, būtinas kolageno sintezei, o vaisių antocianinai, gali padėti apsisaugoti nuo UV spindulių sukeliamų odos pažeidimų.
Svarbūs naudoti maisto produktai:
- Kolagenas – vištos odelės, kiaušinių baltymai, kaulų sultinys.
- Baltymai – vištiena, žuvis (įskaitant vėžiagyvius), varškė, jautiena.
- Vitaminas C – apelsinai, paprikos, brokoliai, juodieji serbentai.
- Antocianinai – mėlynės, vyšnios, avietės, baklažanai.
- Varis – kepenys, juodasis šokoladas, šitake grybai, migdolai, anakardžiai.
Kiti kolageno šaltiniai
Kitas puikus būdas padidinti kolageno kiekį yra papildai. Tai ne tik gali padėti užpildyti visas mitybos spragas, bet ir užtikrinti, kad galėsite palaikyti natūralią kolageno gamybą bet kada ir bet kur.
Papildai gali būti pateikiami įvairiais pavidalais – kolageno milteliai, tabletės, kapsulės ar kremai. Kuris papildas jums tiks labiausiai, priklausys nuo jūsų dabartinės mitybos ir gyvenimo būdo.
- Jeigu jums sunku nuolatos maitintis sveikai ir palaikyti pilnavertę mitybą, geriau naudoti kolageno miltelius arba kapsules.
- Jeigu norite padidinti kolageno gamybą tam tikroje vietoje, rinkitės kremo pavidalo kolageną.
Pagrindinis bet kurio papildo pasirinkimo veiksnys – kokybės kontrolė. Nors pats kolagenas dažniausiai yra puikiai toleruojamas ir neturi daug šalutinių poveikių, kai kuriuose produktuose gali būti papildomų ingredientų, kurie gali sukelti problemų. Norėdami to išvengti, siūlome vartoti kolageno miltelius, kapsules ar kremus iš patikimų gamintojų, kurie išbando ir vykdo laboratorinius tyrimus.
Kodėl kolagenas yra toks svarbus?
Kolagenas yra pagrindinė žmogaus kūno statybinė medžiaga, kuri yra neatsiejama sveikos odos, sąnarių, raumenų ir kaulų dalis. Be jo mūsų kūnas nebūtų perpus taip gerai, kad palaikytų aktyvų gyvenimo būdą. Deja, organizmo gebėjimas gaminti kolageną mažėja su amžiumi, tačiau vis tiek galime imtis veiksmų, kam jo lygis būtų padidintas.
Nesvarbu ar subalansuota mityba, ar kolageno papildai, net negalima abejoti, kad tai gali žymiai padėti jūsų fizinei būklei.
Hempy pasiūlymas Jums!
Kolagenas su vitaminu C, biotinu, hialurono rūgštimi ir Q10.
– Anti-senėjimo formulė.
– Raukšlių ir smulkių linijų mažinimui.
– Odos elastingumui ir stangrumui atstatyti.